Jak gospodarować wodą, co to są zmiany klimatu i co oznacza bioróżnorodności w mieście – o takich tematach rozmawiać będą w czasie specjalnych zajęć uczniowie pięciu świdnickich szkół podstawowych. Ponad 640 tys. zł dofinansowania otrzyma Świdnica z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na realizację projektu pn. „ekoMy”. Program dedykowany jest uczniom w wieku od 7 do 12 lat oraz nauczycielom.
Weźmie w nim udział ponad 300 dzieci oraz około 300 pedagogów. Realizowany będzie przy współpracy Wydziału Edukacji i Biura Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Projekt zakłada popularyzację edukacji ekologicznej i przyrodniczej poprzez organizację zajęć terenowych, warsztatowych oraz wycieczek, co poprzedzone zostanie szkoleniami dla nauczycieli.
Warsztaty terenowe zaplanowano w siedzibie Nadleśnictwa w Świdnicy, gdzie dzieci będą miały m.in. możliwość samodzielnego wykonania tzw. lasu w słoiku – poza dobrą zabawą zdobędą wiedzę o zamkniętym ekosystemie oraz o zmianach klimatu w naszym regionie. Podczas spacerów po parkach i innych terenach zielonych uczniowie zwrócą uwagę na bioróżnorodność w mieście, zbiorą rośliny z których stworzą zielniki, rozmieszczą przygotowane wcześniej domki dla owadów, jeży oraz zamontują budki lęgowe dla ptaków. Zorganizowane zostaną także wyjazdy edukacyjne połączone z warsztatami, które odbędą się we Wrocławiu w Hydropolis i w Zoo. Uczniowie biorący udział w projekcie zorganizują w swoich szkołach obchody Dnia Rzek, który przypada na 27 września.
Zajęcia wymagać będą odpowiednich pomocy dydaktycznych, sprzętu specjalistycznego, a także narzędzi i programów multimedialnych, które kupione będą dzięki unijnej dotacji. Szkoły doposażone zostaną m.in. w zestawy doświadczalne z wyposażeniem laboratoryjnym, symulatory obiegu wody w przyrodzie, mikroskopy, lupy, projektory czy też zestawy do samodzielnego montażu: budek lęgowych dla ptaków, domków dla jeży i owadów.
Projekt będzie realizowany od 1 stycznia 2025 roku do 30 czerwca 2026 roku. Jego całkowita wartość to ponad 820 tys. zł.
um.swidnica.pl
Gmina Jedlina-Zdrój realizuje projekt pn. „Nadanie nowych funkcji gospodarczych i społecznych niezagospodarowanym terenom pogórniczym poprzez budowę Letniego Parku Wodnego w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego. Umowa o dofinansowanie została podpisana 10.10.2024 roku.
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejŚwidnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network działający przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., pragnie serdecznie zaprosić na bezpłatne szkolenia pn: "Wstęp do cyberbezpieczeństwa, podpis elektroniczny i cyfrowe usługi zaufania".
Celem szkolenia jest nauka lepszej oceny zagrożeń i stanu własnych zabezpieczeń, wprowadzenie zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz zrozumienie podstawowych kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem w przedsiębiorstwie. Zwiększenie cyberbezpieczeństwa w firmie lub organizacji to także minimalizacja ryzyka wycieku poufnych danych czy uszkodzenia systemów informatycznych, co bezpośrednio przekłada się na reputację firmy i jej wizerunek.
Termin szkolenia: 26.11.2024 (wtorek) godz. 09:00 - 16:00
Miejsce szkolenia: Inkubator Przedsiębiorczości ARLEG - Legnica, Plac Wolności 4
Prezydent Miasta Świdnicy wraz z Przedstawicielem Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zaprasza na bezpłatne spotkanie „Fundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej w ramach budżetu na lata 2021-2027”.
czytaj więcej