Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im. M. Kopernika w Boguszowie – Gorcach została jednym z laureatów kolejnej edycji programu „Wzmocnij swoje otoczenie”. Dzięki przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A grantowi w wysokości 24 tys. złotych w naszej szkole zrealizujemy projekt edukacyjny „ Alternatywne źródła energii – korzystne dla środowiska i oszczędne dla portfela” skierowany do uczniów naszej szkoły oraz lokalnej społeczności.
Celem projektu jest połączenie wiedzy z zakresu wykorzystania alternatywnych źródeł energii i ich wpływu na środowisko naturalne ( fotowoltaika, elektrownie wiatrowe, pompy ciepła itp. ) z matematycznymi umiejętnościami przeliczenia korzyści finansowych wynikających z wykorzystania takich źródeł.
W ramach realizacji projektu, przeprowadzimy warsztaty dla uczniów klas 3-8 oraz dla ich rodziców – mieszkańców gminy. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się miedzy innymi jak działają alternatywne źródła ciepła i jaki mają wpływ na środowisko naturalne. Rozwiną także swoje umiejętności matematyczne, przeliczając kubaturę pomieszczeń, wyliczając średnie zużycie energii elektrycznej, przeliczając ilość paneli fotowoltaicznych, moc elektrowni wiatrowej czy pompy ciepła do ogrzania domu/ mieszkania o konkretnej powierzchni. Przeprowadzą także obserwacje środowiskowe. Zajęcia zostaną wzbogacone o wykorzystanie pomocy dydaktycznych zakupionych w gramach otrzymanego grantu takich jak między innymi: przenośny zestaw fotowoltaiczny, słoneczny ogrzewacz wody, mierniki parametrów środowiskowych, stacje pogody, monitor interaktywny z laptopem oraz obudową metodyczną. Uczestnicy poznają sposoby oszczędzania energii elektrycznej i cieplnej oraz praktyczne metody działań wspierających ochronę środowiska.
Program „Wzmocnij swoje otoczenie” to ogólnopolski program grantowy realizowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A, którego celem jest wsparcie oddolnych inicjatyw związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury społecznej, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego, bezpieczeństwem, edukacją i ochrona środowiska.
Szczegółowe informacje o programie i jego organizatorze dostępne są na stronach internetowych:
wzmocnijotoczenie.pl oraz energetycznykompas.pl
boguszow-gorce.pl
Twój głos ma znaczenie - zapraszamy do udziału w debacie otwartej dotyczącej zmian klimatu oraz ochrony środowiska "Razem dla demokracji. Dlaczego kryzys klimatyczny dotyczy Ciebie?".
Debata odbędzie się już w środę 27 marca 2024 r. o godz. 10:00 w sali Kuźnia w Centrum Nauki i Sztuki Stara Koplania w Wałbrzychu.
Kwestie związne z kryzysem klimatycznym i ochroną środowiska wywołują wiele dyskusji i kontrowersji. Biorąc udział w debacie, możecie nie tylko wyrazić swoje zdanie czy obawy związane z aktualną sytuacją klimatyczną, ale także przedyskutować te kwestie z ekspertami, którzy także pojawią się na tym wydarzeniu.
Podczas debaty poruszymy także kwestię finansowania działań firm na rzecz klimatu.
Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy zaprasza do udziału w Międzynarodowych Targach Pracy "With EURES to Europe!"
- Gdzie? Wrocław (dokładne miejsce odbywania się Targów zostanie opublikowane do 5 kwietnia 2024 r. na stronie www.eures.dwup.pl )
- Kiedy? 16 maja 2024 r. (czwartek)
- Liczba stoisk: 80 stoisk standardowych 2x2m oraz 19 większych stoisk 6mx2m
- Zgłoszenia: 1 - 3 osoby
- Udział: bezpłatny
- Możliwość wsparcia tłumacza na stoisku podczas targów
- Organizator zapewnia poczęstunek i bezpłatny parking
Zapraszamy do wzięcia udziału w jednodniowych bezpłatnych szkoleniach organizowanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzonych przez firmę Polski Instytut Rozwoju Sp. z o.o. pn. „Jak pozyskać zamówienie i podpisać umowę - procedura uzyskania zamówienia krok po kroku. Szkolenie praktyczne dla wykonawców.” Jest to kontynuacja cyklu szkoleń rozpoczętego jesienią 2023 r. Wówczas odbyło się pierwszych osiem szkoleń. W roku 2024 r. zaplanowanych zostało co najmniej czternaście kolejnych.
Szkolenia przeznaczone są dla osób początkujących. Prowadzi je uznany trener, radca prawny Pan mec. Łukasz Mackiewicz. Mają one na celu dostarczenie przedsiębiorcom z sektora MŚP oraz osobom zatrudnionym w tym sektorze podstawowej i najbardziej przydatnej wiedzy na temat zamówień publicznych i specyfiki udziału w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego oraz realizacji zamówień publicznych.
Historię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejNa polecenie burmistrza Leszka Orpla gmina Jedlina-Zdrój złożyła kolejny wniosek o środki zewnętrzne na wymianę kopciuchów na ekologiczne piece do ogrzewania. - Samorząd ma możliwość dbania o zdrowie mieszkańców. Jedlinianie mają prawo do oddychania czystym powietrzem i jednym z moich obowiązków jest o to zadbać - mówi Leszek Orpel.
czytaj więcej