Witamy na naszym serwisie!

Fundusze unijne, dotacje z UE, środki unijne w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Dolnośląski Inkubator Przedsiębiorczości ICT w Bielawie
2023-12-06 12:56

10.X.2023 r., po blisko 12 miesiącach procesu inwestycyjnego, miało miejsce uroczyste otwarcie Dolnośląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości ICT w Bielawie". Z kolei 22.XI. br., w wyniku przeprowadzonego przez Gminę przetargu nieograniczonego, podpisana została umowa, na mocy której rolę administratora obiektu powierzono Bielawskiej Agencji Rozwoju Lokalnego Sp. z o.o.


Jak wynika z przedmiotowej umowy, bielawski samorząd, z tytułu jej realizacji, nie będzie ponosił żadnych kosztów, zaś gminna spółka, która od wielu lat z dużym powodzeniem zarządza Bielawskim Inkubatorem Przedsiębiorczości oraz Dolnośląskim Inkubatorem Art-Przedsiębiorczości, będzie czerpać z obiektu wszelkie przychody oraz finansować jego funkcjonowanie.

 

W efekcie umowy, kompleksowo zmodernizowany obiekt poprzemysłowy o powierzchni zabudowy 890 m2 i powierzchni użytkowej 2.804 m2, zlokalizowany w Bielawie przy ul. Piastowskiej 19 A, oficjalną działalność rozpoczął z dniem 1.XII.2023 r. Co ważne już pierwszego dnia najemców znalazło już blisko 50 % lokali. Istotnym jest fakt, iż układ pomieszczeń inkubatora pozwala na wygodną pracę indywidualną i zespołową. Do dyspozycji przedsiębiorców oddane zostały pokoje biurowe o różnej powierzchni, kameralne sale spotkań, recepcja, pomieszczenia kuchenne i sanitarne. Inkubator dysponuje w sumie aż 26 biurami. Zagospodarowany został również teren wokół budynku.

 

Najciekawszą kondygnacją obiektu jest piwnica (niegdyś drukarnia czasopisma włókniarzy pt. "Krosno"), w której powstała "klimatyczna" wielofunkcyjna sala multimedialna o powierzchni 441,14 m2. W poziomie piwnicy powstało także przejście bezpośrednio łączące dziedziniec przed budynkiem z ul. W. Grabskiego, przy której zlokalizowane są wielostanowiskowe parkingi.

 

Nowo utworzony inkubator przedsiębiorczości posiada indywidualny charakter wynikający z powiązania jego profilu działalności z branżą ICT (Information and Communication Technologies), branżami pokrewnymi oraz firmami stosującymi rozwiązania teleinformatyczne. Specjalizacja pozwala na precyzyjne ukierunkowanie inkubatora na wsparcie m.in. małych i średnich przedsiębiorstw informatycznych, telekomunikacyjnych, dostawców operatorów telefonii komórkowej, teleinformatycznych, czy firm internetowych świadczących e-usługi.

 

Na realizację zadania Gmina Bielawa otrzymała dotację ze środków Unii Europejskiej w wysokości 12.345.256,65 zł. Co istotne uzyskane wsparcie stanowi aż 42,7 % wartości całego przedsięwzięcia, opiewającej na kwotę 28.896.425,36 zł.

 

Inkubator Przedsiębiorczości ICT jest uzupełnieniem działalności Dolnośląskiego Inkubatora Art-Przedsiębiorczości, który znajduje się w 2 sąsiadujących budynkach. Inwestycję Gminy doceniła również wicemarszałkini obecnej kadencji Sejmu RP - p. Monika Wielichowska, która przesłała do bielawskiego magistratu stosowny list gratulacyjny.

 

Realizacja projektu jest działaniem komplementarnym w stosunku do inwestycji polegającej na kompleksowej przebudowie ulic W. Grabskiego, Teatralnej, Strażackiej i Cmentarnej, która została zrealizowana w latach 2021-22. Oba zadania powinny w znaczącym stopniu przyczynić się do rewitalizacji obszaru związanego funkcjonalnie z upadłymi zakładami włókienniczymi "Bielbaw".

 

um.bielawa.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: