Gdy wszystko drożeje, trudno myśleć przedsiębiorcom o dodatkowych działaniach takich jak wprowadzanie innowacji w ich firmach. Nowoczesne technologie i rozwiązania często wiążą się ze sporym ryzykiem oraz kosztami. Właściciele własnych przedsiębiorstw nie chcą podejmować niepewnych działań w momencie, gdy codzienne koszty i warunki prowadzenia własnej działalności nie są najlepsze.
Nastroje polskich przedsiębiorców na minusie
W badaniu przeprowadzonym przez CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan aż 72% z przebadanych przedsiębiorstw potwierdziło, że w ostatnich sześciu miesiącach warunki prowadzenia biznesu zmieniły się na gorsze. Najbardziej negatywnie o obecnej sytuacji gospodarczej wypowiadały się małe firmy – wśród nich aż 75% odpowiedziało twierdząco na pytanie o pogorszeniu się warunków działalności gospodarczej. W przypadku firm średnich było to 64% a dużych 60%.
Działania ze strony rządu na rzecz polskiego biznesu takie jak zmiany prawne czy administracyjne nie będą w stanie polepszyć nastrojów przedsiębiorców – z ankiety wynika, że zdecydowana większości z nich się ich obawia. Na pytanie w badaniu CBM Indicator o prowadzenie firmy w 2022 r. w kontekście zmian w prawie i działań administracji, aż 69% badanych odpowiedziało, że się ich obawia. Wśród nich było 70% firm średnich, 69% małych oraz 64% dużych.
Czy należy rezygnować z innowacji?
Krótka odpowiedź brzmi: nie.
Faktem jest, że inflacja, podwyżki cen prądu i gazu czy mała dostępność pracowników nie zachęcają do podejmowania nowych, często ryzykownych inwestycji. Mimo tego by zadbać o dalszy rozwój przedsiębiorstwa oraz wzrost jego konkurencyjności na rynku, warto rozważyć jakie możliwości oferują różne organizacje wspierające innowacyjny rozwój. Jedną z takich inicjatyw jest Akademia Menadżera Innowacji organizowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Akademia Menadżera Innowacji to idealne rozwiązanie dla firm chcących podejmować aktywności innowacyjne, jednak obawiających się ich z powodu braku odpowiednich kompetencji i doświadczeń wśród swoich pracowników.
Dzięki udziałowi w Akademii Twoi pracownicy mogą zyskać:
Uczestnictwo w programie dofinansowane jest ze środków unijnych i wynosi 80% dla mikro-, małych i średnich firm oraz do 50% dla dużych. Akademia zakłada udział od 2 do 4 pracowników z jednej firmy. W przypadku mikroprzedsiębiorstw co najmniej dwóch uczestników, a w przypadku małych, średnich i dużych firm – co najmniej trzech pracowników.
Zapisy do IV edycji Akademii Menadżera Innowacji trwają do 9 września 2022 r. Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie PARP.
Źródła:
lewiatan.org/badanie-lewiatana-72-firm-twierdzi-ze-pogorszyly-sie-warunki-prowadzenia-biznesu/
www.parp.gov.pl/component/grants/grants/akademia-menadzera-innowacji?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter_parp
innowacje.dp.org.pl
19.VII.2023 r. opublikowano, zatwierdzoną przez Prezesa Rady Ministrów, listę zadań dedykowanych do dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na lata 2023 – 2024.
Okazało się, iż projekt Gminy Bielawa pt. „Remont dróg gminnych łączących Camping „Sudety” w Bielawie z drogą wojewódzką nr 384 (ul. Słowiańska, ul. F. Chopina, ul. Wysoka)” został wysoko oceniony i wybrany do dofinansowania kwotą 3.197.537,60 zł, która stanowić będzie aż 80 % wartości zadania. W ramach robót budowlanych nowe oblicze zyskają jezdnie, chodniki i miejsca parkingowe, a także infrastruktura towarzysząca w tym oświetlenie oraz kanalizacja deszczowa. Powstanie również 1 nowe rondo.
czytaj więcejW związku z pismem Wojewody Dolnośląskiego z dnia 17 lipca 2023 r., znak NRŚ-RŚ.7160.8.2023.AK - Gmina Czarny Bór informuje Rolników o możliwości składania wniosków za pośrednictwem aplikacji "zgłoś szkodę rolniczą", która zostanie ponownie uruchomiona w drugiej połowie lipca br., jeśli obszar zostanie objęty klęską suszy.
czytaj więcejMiło nam poinformować, że nasza gmina realizuje grant pn. "Cyfrowa Gmina", w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020 Osi Priorytetowej V.
czytaj więcejGoogle, SGH i NASK rozpoczynają kolejny partnerski program szkoleniowo-stażowy pn. „Kariera Jutra" , który pozwoli bezrobotnym osobom w wieku 18-30 lat wrócić na rynek pracy. W programie aż 500 osób będzie mogło skorzystać z płatnych staży i dostać szanse na stałe zatrudnienie.
czytaj więcejW szybko rozwijającym się świecie biznesu coraz częściej możemy spotkać się z wypaleniem zawodowym. Intensywność życia codziennego, ciągłe bombardowanie nas wiadomościami, a także brak balansu między życiem prywatnym a zawodowym z roku na rok skuteczniej odbijają się na zdrowiu i produktywności pracowników. Konsekwentnie, wszystko to wpływa na ich ostateczną wydajność pracy – przewlekle przemęczeni pracownicy potrzebują więcej czasu, a często także więcej zasobów by z powodzeniem zakończyć powierzone im zadania i projekty. Nastroje te zdecydowanie nie sprzyjają także postępowi innowacji, które w ostatnich latach udowadniają, że są niezbędne dla zaistnienia i sukcesywnego rozwoju firm na wzrastająco konkurencyjnym rynku.
czytaj więcej