Gdy wszystko drożeje, trudno myśleć przedsiębiorcom o dodatkowych działaniach takich jak wprowadzanie innowacji w ich firmach. Nowoczesne technologie i rozwiązania często wiążą się ze sporym ryzykiem oraz kosztami. Właściciele własnych przedsiębiorstw nie chcą podejmować niepewnych działań w momencie, gdy codzienne koszty i warunki prowadzenia własnej działalności nie są najlepsze.
Nastroje polskich przedsiębiorców na minusie
W badaniu przeprowadzonym przez CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan aż 72% z przebadanych przedsiębiorstw potwierdziło, że w ostatnich sześciu miesiącach warunki prowadzenia biznesu zmieniły się na gorsze. Najbardziej negatywnie o obecnej sytuacji gospodarczej wypowiadały się małe firmy – wśród nich aż 75% odpowiedziało twierdząco na pytanie o pogorszeniu się warunków działalności gospodarczej. W przypadku firm średnich było to 64% a dużych 60%.
Działania ze strony rządu na rzecz polskiego biznesu takie jak zmiany prawne czy administracyjne nie będą w stanie polepszyć nastrojów przedsiębiorców – z ankiety wynika, że zdecydowana większości z nich się ich obawia. Na pytanie w badaniu CBM Indicator o prowadzenie firmy w 2022 r. w kontekście zmian w prawie i działań administracji, aż 69% badanych odpowiedziało, że się ich obawia. Wśród nich było 70% firm średnich, 69% małych oraz 64% dużych.
Czy należy rezygnować z innowacji?
Krótka odpowiedź brzmi: nie.
Faktem jest, że inflacja, podwyżki cen prądu i gazu czy mała dostępność pracowników nie zachęcają do podejmowania nowych, często ryzykownych inwestycji. Mimo tego by zadbać o dalszy rozwój przedsiębiorstwa oraz wzrost jego konkurencyjności na rynku, warto rozważyć jakie możliwości oferują różne organizacje wspierające innowacyjny rozwój. Jedną z takich inicjatyw jest Akademia Menadżera Innowacji organizowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Akademia Menadżera Innowacji to idealne rozwiązanie dla firm chcących podejmować aktywności innowacyjne, jednak obawiających się ich z powodu braku odpowiednich kompetencji i doświadczeń wśród swoich pracowników.
Dzięki udziałowi w Akademii Twoi pracownicy mogą zyskać:
Uczestnictwo w programie dofinansowane jest ze środków unijnych i wynosi 80% dla mikro-, małych i średnich firm oraz do 50% dla dużych. Akademia zakłada udział od 2 do 4 pracowników z jednej firmy. W przypadku mikroprzedsiębiorstw co najmniej dwóch uczestników, a w przypadku małych, średnich i dużych firm – co najmniej trzech pracowników.
Zapisy do IV edycji Akademii Menadżera Innowacji trwają do 9 września 2022 r. Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie PARP.
Źródła:
lewiatan.org/badanie-lewiatana-72-firm-twierdzi-ze-pogorszyly-sie-warunki-prowadzenia-biznesu/
www.parp.gov.pl/component/grants/grants/akademia-menadzera-innowacji?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter_parp
innowacje.dp.org.pl
Komunikat z dnia 04.01.2023r. w sprawie zwiększenia puli środków przeznaczonych na dofinansowanie grantów w ramach projektu „Bon na Innowacje. II Edycja.”
czytaj więcejKomunikat z dnia 28.12.2022 r. w sprawie miejsca i terminu składania wniosków o grant oraz warunków zawieszenia przyjmowania wniosków grant
Mając na uwadze pytania potencjalnych wnioskodawców dotyczące miejsca i terminu składania wniosków o grant przypominamy, że wnioski należy składać w biurze projektu:
Rynek 6 (pokój nr 4 – parter), 58-300 Wałbrzych
czytaj więcejCyfryzacja przedsiębiorstwa, nowe rozwiązania czy poszerzanie kompetencji - oto niektóre z działań, na które można otrzymać środki w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Ze wsparcia można skorzystać składając wniosek, m.in. w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
czytaj więcejOgłoszenie o rozpoczęciu III rundy naboru do projektu Bon na Innowacje. II edycja
Ogłoszenie z dnia 12.12.2022 r.
o rozpoczęciu naboru Wniosków o udzielenie Grantu w ramach projektu pn.:
„BON NA INNOWACJE. INNOWACYJNOŚĆ=KONKURENCYJNOŚĆ. II EDYCJA. BONY NA INNOWACJE PROCESOWE I PRODUKTOWE DLA DOLNOŚLĄSKICH PRZEDSIĘBIORSTW”
czytaj więcejFundusz Sprawiedliwej Transformacji został zatwierdzony. To naprawdę wyjątkowo dobra informacja! Z Unii Europejskiej do subregionu wałbrzyskiego trafi 2,5 miliarda złotych. Są to środki dodatkowe, niewchodzące w skład tych, które trafią do całego Dolnego Śląska. To wielka szansa dla subregionu wałbrzyskiego. Liderem i twarzą projektu był Roman Szełemej, Prezydent Wałbrzycha. Wielkie gratulacje!
czytaj więcej