Nowe prawo własności przemysłowej, nad którym aktualnie pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii to szansa na wzrost zdolności do kreacji i absorbcji innowacji, co pozwoli budować gospodarkę opartą na wiedzy, trwale podnosić jej produktywność oraz wzmacniać konkurencyjność na globalnym rynku.
Projekt nowych regulacji trafił 25.04.2022 r. do konsultacji publicznych, które potrwają do 31 maja 2022 r.
Obecne prawo własności przemysłowej zostało ustanowione w 2000 r. i przez ponad 20 lat jego obowiązywania, liczne nowelizacje ustawy przyczyniły się do jej nieczytelności.
„ – Efektywna ochrona własności intelektualnej ma kluczowe znaczenie w nowoczesnej gospodarce. Badania OECD i EUIPO pokazują, że firmy będące właścicielami praw własności intelektualnej mają wyższe przychody, są bardziej produktywne, zwiększa się ich skłonność do podejmowania działalności eksportowej, a to wszystko buduje ich potencjał rozwojowy. Wzrost gospodarczy jest w coraz większym stopniu uzależniony od niematerialnych aktywów. Dlatego konsekwentnie realizujemy działania, które przyspieszają naszą transformację ku gospodarce opartej na wiedzy, innowacyjnych technologiach oraz cyfryzacji. Komplementarnie do wdrożonych już proinnowacyjnych zachęt, takich jak ulga na B+R czy ulga IP BOX, które służą pobudzeniu inwestycji w sferę badani i rozwoju oraz sprzyjają wzrostowi komercjalizacji praw własności intelektualnej, proponujemy następny krok wzmacniający polski ekosystem prawny przyjazny innowacyjności – reformę prawa własności przemysłowej. Naszym celem jest opracowanie, w dialogu ze środowiskami biznesowymi i naukowymi, systemu ochrony prawa własności przemysłowej na miarę potrzeb nowoczesnej, cyfrowej gospodarki. Chcemy, aby dzięki nowym regulacjom, korzystający z systemu ochrony własności przemysłowej przedsiębiorcy i innowatorzy, w tym szczególnie sektor MŚP, mogli skutecznie chronić innowacyjne rozwiązania i czerpać z nich optymalne korzyści ekonomiczne. Zapraszam wszystkich zainteresowanych do konsultacji projektu i merytorycznej dyskusji nad proponowanym rozwiązaniami.” komentuje Waldemar Buda w opublikowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii artykule.
W przygotowanym projekcie nowych regulacji znalazły się rozwiązania umożliwiające uproszczenie i skrócenie postępowań, w tym przyspieszenie ochrony wynalazków. Ujednolicona zostanie także opłata zgłoszeniowa dla wszystkich przedmiotów własności przemysłowej. Natomiast propozycje nowych instrumentów ochrony własności przemysłowej uwzględniają:
Źródła:
https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/nowe-prawo-wlasnosci-przemyslowej-celem-gospodarka-oparta-na-wiedzy-i-innowacyjnych-technologiach?fbclid=IwAR3swORWAL0WYJKJ3rHzSZRf_Q0tBpnorqhOw-BmprU5oVojgHNAi-PlQWA
innowacje.dp.org.pl/
Jak gospodarować wodą, co to są zmiany klimatu i co oznacza bioróżnorodności w mieście – o takich tematach rozmawiać będą w czasie specjalnych zajęć uczniowie pięciu świdnickich szkół podstawowych. Ponad 640 tys. zł dofinansowania otrzyma Świdnica z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na realizację projektu pn. „ekoMy”. Program dedykowany jest uczniom w wieku od 7 do 12 lat oraz nauczycielom.
czytaj więcejRozwijanie umiejętności programowania, wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych, rzeczywistości wirtualnej, sztucznej inteligencji i innych rozwiązań cyfrowych – to cele programu, który od początku przyszłego roku będzie prowadzony w siedmiu świdnickich szkołach podstawowych.
czytaj więcejJuż 17.12.2024r. we Wrocławiu odbędzie się konferencja rozpoczynająca cykl konferencji, seminariów i szkoleń, które mają na celu przygotowanie do skutecznego aplikowania o środki z funduszy europejskich (Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska) oraz prawidłowego rozliczenia projektów.
czytaj więcejGmina Jedlina-Zdrój realizuje projekt pn. „Nadanie nowych funkcji gospodarczych i społecznych niezagospodarowanym terenom pogórniczym poprzez budowę Letniego Parku Wodnego w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego. Umowa o dofinansowanie została podpisana 10.10.2024 roku.
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcej