Uczyli się ponad 160 godzin. Dzięki udziałowi w projekcie „Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II”, realizowanym przez Dolnośląskie Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu, trzydzieści osób zdobyło certyfikaty uprawniające do wykonywania zawodu spawacza. Projekt unijny skierowany był do uczniów wałbrzyskich szkół zawodowych. W dwóch edycjach kursu spawalniczego wzięło udział po 15 uczniów, którzy kształcą się w Zespole Szkół nr 5 w Wałbrzychu oraz Zespole Szkół Ceramicznych ze Szczawna – Zdroju. Młodzież uczestniczyła w ponad 160 godzinach zajęć, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów spawalnictwa. - Nie jest to łatwe zajęcie, dlatego że wymaga skupienia i precyzji. Jeżeli ktoś jest jednak cierpliwy, to możnasię tego nauczyć. – opowiada Mariusz Kukulski z Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu.
Uczestnicy kursu liczą, że zdobyte umiejętności zaprocentują w przyszłej karierze zawodowej. Uprawnienia potwierdzone państwowym egzaminem i certyfikatem poszerzą z kolei ich atrakcyjność na rynku pracy. - Myślę, że łatwiej mi będzie teraz znaleźć zatrudnienie w charakterze spawacza. Nawet jeżeli nie uda się w Polsce, to może powiedzie się za granicą. - mówi Dawid Werner z Zespołu Szkół Ceramicznych w Szczawnie Zdroju. - Młodzież na koniec kursu zdaje egzamin, certyfikowany przez Instytut Spawalnictwa w Gliwicach. Daje im on uprawnienia, do spawania elektrodą otuloną, które są waż-ne bezterminowo - tłumaczy Piotr Krzywda, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu - Warunkiem ich podtrzymania, jest jednak konieczność certyfikowania co dwa lata – dodaje. W placówce, w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II”, odbywał się również kurs uprawniający do obsługi wózków widłowych. W ramach działania finansowanego z Unii Europejskiej w całym województwie przeprowadzono prawie 150 podobnych kursów, z których skorzystało blisko 4000 młodych osób.
źródło: 30minut
Gmina Jedlina-Zdrój realizuje projekt pn. „Nadanie nowych funkcji gospodarczych i społecznych niezagospodarowanym terenom pogórniczym poprzez budowę Letniego Parku Wodnego w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego. Umowa o dofinansowanie została podpisana 10.10.2024 roku.
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejŚwidnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network działający przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., pragnie serdecznie zaprosić na bezpłatne szkolenia pn: "Wstęp do cyberbezpieczeństwa, podpis elektroniczny i cyfrowe usługi zaufania".
Celem szkolenia jest nauka lepszej oceny zagrożeń i stanu własnych zabezpieczeń, wprowadzenie zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz zrozumienie podstawowych kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem w przedsiębiorstwie. Zwiększenie cyberbezpieczeństwa w firmie lub organizacji to także minimalizacja ryzyka wycieku poufnych danych czy uszkodzenia systemów informatycznych, co bezpośrednio przekłada się na reputację firmy i jej wizerunek.
Termin szkolenia: 26.11.2024 (wtorek) godz. 09:00 - 16:00
Miejsce szkolenia: Inkubator Przedsiębiorczości ARLEG - Legnica, Plac Wolności 4
Prezydent Miasta Świdnicy wraz z Przedstawicielem Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zaprasza na bezpłatne spotkanie „Fundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej w ramach budżetu na lata 2021-2027”.
czytaj więcej