Ponad 1,2 mln złotych polska Świdnica i czeski Trutnov chcą przeznaczyć w najbliższych dwóch latach na wspólne projekty. Właśnie rozpoczęły walkę o unijne fundusze m.in. na renowację zabytkowego mostu w parku oraz organizację cyklicznych imprez kulturalnych.
W tym tygodniu dokumentację podpisały władze Świdnicy i Trutnova.
– W Świdnicy mamy wiele zabytków, które mogą się stać miejscem ciekawych przedsięwzięć. Z partnerami z Czech mamy większe szanse na otrzymanie dotacji, a przede wszystkim na praktyczny wymiar partnerskiej współpracy – wyjaśnia Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
– Zależy nam nie tylko na współpracy między naszymi urzędami, ale przede wszystkim na kontakcie i wymianie informacji między naszymi ośrodkami kultury. Uważamy, że wspólnie możemy zrealizować ciekawe przedsięwzięcia, z których będą zadowoleni mieszkańcy Trutnova i Świdnicy. A przy tym mamy okazję lepiej się poznać – dodaje Hana Horynová, wiceburmistrz czeskiego Trutnova.
Świdnica walczy o unijne wsparcie dwóch projektów:
- „Obiekty spuścizny kulturowej w Trutnovie i Świdnicy – ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego pogranicza”.
- „Rynek bez granic”.
Pierwszy z nich zakłada odnowienie kaplicy św. Tekli w Trutnově-Babí i mostu w Parku Centralnym w Świdnicy. W pierwszym etapie wspomnianym obiektom ma być przywrócona świetność, po pracach renowacyjnych zostaną zorganizowane liczne imprezy kulturalne nawiązujące do tradycji i bogatej historii regionu oraz tych miejsc. Planowane są m.in. międzynarodowe, cykliczne koncerty w Kaplicy w Trutnovie, plenery fotograficzne w Świdnicy, prezentujące bogactwo architektoniczne i przyrodnicze miasta (krajobrazy Parku Centralnego i odnowione obiekty architektoniczne). Świdnica chce przywrócić świetność mostowi, który w 2010 r. skończy 100 lat. Projekt opiewa na przeszło 292 tys. euro.
„Rynek bez granic” to projekt warty 35,2 tys. euro, który ma służyć lepszemu poznaniu tożsamości i tradycji dwóch wspólnot partnerskich z Polski i Czech. W jego trakcie zaplanowano cykl imprez kulturalnych realizowanych przez cały 2009 rok. Będą one polegały na występach artystów ze Świdnicy w Trutnovie i odwrotnie.
Świdnicy wraz z innymi partnerami z Polski i Czech udało się już pozyskać ogromne fundusze z programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Na 1,1 mln euro opiewa projekt „Miejskie trasy turystyczne zintegrowanym produktem czesko-polskiego pogranicza”. Natomiast 1,76 mln euro będzie kosztowała realizacja projektu „Rekonstrukcje historyczne produktem turystycznym polsko-czeskiego pogranicza”. 85 proc. całkowitej wartości projektów zostanie dofinansowana z funduszy unijnych, a pozostałą kwotę wyłożą partnerzy.
Źródło: um.swidnica.pl
Jak gospodarować wodą, co to są zmiany klimatu i co oznacza bioróżnorodności w mieście – o takich tematach rozmawiać będą w czasie specjalnych zajęć uczniowie pięciu świdnickich szkół podstawowych. Ponad 640 tys. zł dofinansowania otrzyma Świdnica z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na realizację projektu pn. „ekoMy”. Program dedykowany jest uczniom w wieku od 7 do 12 lat oraz nauczycielom.
czytaj więcejRozwijanie umiejętności programowania, wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych, rzeczywistości wirtualnej, sztucznej inteligencji i innych rozwiązań cyfrowych – to cele programu, który od początku przyszłego roku będzie prowadzony w siedmiu świdnickich szkołach podstawowych.
czytaj więcejJuż 17.12.2024r. we Wrocławiu odbędzie się konferencja rozpoczynająca cykl konferencji, seminariów i szkoleń, które mają na celu przygotowanie do skutecznego aplikowania o środki z funduszy europejskich (Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska) oraz prawidłowego rozliczenia projektów.
czytaj więcejGmina Jedlina-Zdrój realizuje projekt pn. „Nadanie nowych funkcji gospodarczych i społecznych niezagospodarowanym terenom pogórniczym poprzez budowę Letniego Parku Wodnego w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego. Umowa o dofinansowanie została podpisana 10.10.2024 roku.
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcej