6 kolejnych, nowoczesnych autobusów MPK zaprezentowano podczas wyjazdowej konferencji prasowej, która odbyła się w piątek 9 stycznia. Wzięli w niej udział prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski, prezes MPK sp. z o.o. Ireneusz Zarzecki oraz senator Roman Ludwiczuk.
W grudniu 2008 r. do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Wałbrzychu przyjechało 6 kolejnych nowych autobusów marki IRISBUS Citelis typ PS09. Stanowią one kontynuację wymiany taboru autobusowego, którą spółka realizuje od 2004 roku. Autobusy zostały zakupione w trybie przetargu nieograniczonego w ramach leasingu finansowego. Cena jednego autobusu wynosi 936 960.00 zł - brutto.
Dostarczone autobusy wyposażone są w ekologiczne silniki spełniające normy Euro- 4 w zakresie emisji spalin i hałasu, napędzane ON. Posiadają niską podłogę na całej długości pojazdu bez stopni wejściowych we wszystkich drzwiach, co też będzie przyjęte z zadowoleniem przez osoby niepełnosprawne. Wszystkie pojazdy wyposażone są w elektroniczne tablice informacji pasażerskiej, czytelne i widoczne w różnych warunkach pogodowych i o każdej porze dnia. Wewnętrzne tablice informują pasażerów o przebiegu realizowanego kursu z informacją o kolejnych przystankach.
Ponadto wyposażone są w monitoring w skład, którego wchodzi rejestrator cyfrowy oraz 4 kamery zamontowane wewnątrz pojazdu monitorujące wnętrze autobusu. System ten zapewni poprawę bezpieczeństwa pasażerów korzystających z usług MPK. Wszystkie autobusy posiadają multimedialny system audio-wizualny przeznaczony do emisji reklam oraz informacji dla pasażerów.
Trudno nie zauważyć wielu pozytywnych aspektów wymiany taboru autobusowego. Do głównych należy zaliczyć między innymi:
- poprawę komfortu przewożonych pasażerów
- poprawę stanu technicznego pojazdów, co bezpośrednio przekłada się na punktualność realizowania rozkładów jazdy i ewidentne zmniejszenie liczby straconych kursów
- ochronę środowiska naturalnego przez wycofanie starych autobusów, które zostały zastąpione autobusami wyposażonymi w nowoczesne silniki spełniające normy czystości spalin EURO 4, przez co znacznie zmniejsza się emisję szkodliwych produktów spalania do atmosfery.
Ostatnią inwestycją zrealizowaną przez MPK w ramach projektu: Odnowienie istniejących linii komunikacji miejskiej poprzez rozbudowę zajezdni oraz wymianę taboru, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004 - 2006 jest dostawa i montaż kabiny lakierniczej. Dostawcą kabiny lakierniczej jest firma Urządzenia Antykorozyjne i Doradztwo Techniczne VISKOR Sp. z o. o. ze Szczecina, która została wyłoniona w drodze przetargu nieograniczonego.
Źródło: um.walbrzych.pl
Gmina Jedlina-Zdrój realizuje projekt pn. „Nadanie nowych funkcji gospodarczych i społecznych niezagospodarowanym terenom pogórniczym poprzez budowę Letniego Parku Wodnego w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego. Umowa o dofinansowanie została podpisana 10.10.2024 roku.
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejŚwidnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network działający przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., pragnie serdecznie zaprosić na bezpłatne szkolenia pn: "Wstęp do cyberbezpieczeństwa, podpis elektroniczny i cyfrowe usługi zaufania".
Celem szkolenia jest nauka lepszej oceny zagrożeń i stanu własnych zabezpieczeń, wprowadzenie zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz zrozumienie podstawowych kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem w przedsiębiorstwie. Zwiększenie cyberbezpieczeństwa w firmie lub organizacji to także minimalizacja ryzyka wycieku poufnych danych czy uszkodzenia systemów informatycznych, co bezpośrednio przekłada się na reputację firmy i jej wizerunek.
Termin szkolenia: 26.11.2024 (wtorek) godz. 09:00 - 16:00
Miejsce szkolenia: Inkubator Przedsiębiorczości ARLEG - Legnica, Plac Wolności 4
Prezydent Miasta Świdnicy wraz z Przedstawicielem Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zaprasza na bezpłatne spotkanie „Fundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej w ramach budżetu na lata 2021-2027”.
czytaj więcej