Witamy na naszym serwisie!

Fundusze unijne, dotacje z UE, środki unijne w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Absolutny rekord w zdobywaniu pieniędzy
2009-12-16 09:40

Kończący się rok był dla Dzierżoniowa wyjątkowo udany pod względem wysokości pozyskanych pieniędzy. Miasto zdobyło prawie 21 milionów zł, ponad 16 milionów to pieniądze pozyskane dzięki unijnym programom. Od początku członkostwa w UE Dzierżoniów pozyskuje średnio 4 miliony rocznie. Pieniądze przeznaczano na finansowanie inwestycji. Przypomnieć można choćby „Restrukturyzację Lewobrzeżnej Części Miasta”, dzięki której kompleksowo zmodernizowano siedem miejskich dróg. – Skuteczne sięganie po zewnętrzne pieniądze na poprawę jakości dróg w Dzierżoniowie jeszcze przez wiele lat będzie naszym głównym priorytetem – mówi Marek Piorun. – W tym roku, korzystając ze zdobytych doświadczeń postawiliśmy zawalczyć także o duże dofinansowanie programów edukacyjnych. Wyszło świetnie, bo przygotowane przez nas zadania Unia sfinansuje praktycznie w całości – dodaje burmistrz Dzierżoniowa.


Miliony na oświatę


Zdobyte w 2009 r. pieniądze umożliwiają realizację tak zwanych miękkich projektów. Dzierżoniów postawił na oświatę. Efektem jest otrzymanie prawie 8 milionów na realizację programów umożliwiających rozwijanie zainteresowań młodzieży uzdolnionej oraz dodatkowe zajęcia dla uczniów mających problemy z nauką. Opracowane przez miasto autorskie projekty pozwalają na zakup pomocy naukowych dla uczniów, specjalistycznego wyposażenia szkół oraz stwarzają nauczycielom możliwość prowadzenia dodatkowych zajęć. Równie duże środki Dzierżoniów pozyskał na "Program doskonalenia jakości usług publicznych w urzędach Dolnego Śląska i Małopolski z wykorzystaniem doświadczeń Urzędu Miasta w Dzierżoniowie". Realizowane wspólnie przez 27 samorządów zadanie ma na celu podwyższanie standardów obsługi mieszkańców i inwestorów, pozwala też na znaczne podniesienie kwalifikacji dzięki finansowanym przez UE szkoleniom.


Drogi, drogi, drogi...


Dobre przygotowanie wniosków pozwoliło w tym roku także na sfinansowanie połowy kosztów strategicznej inwestycji drogowej. Na przedłużenie ul. Strefowej, umożliwiające pozyskanie kolejnych inwestorów miasto otrzymało prawie 2,5 mln z tak zwanych „schetynówek”, budowę drogi wsparła także finansowo Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Zakończona rondem droga już jest. Jej koniec będzie zarazem początkiem ruszającej wiosną modernizacji najdłuższej drogi w Dzierżoniowie. Polegająca na poszerzeniu jezdni i instalacji nowej infrastruktury przebudowa ul. Brzegowej zakończy się po dwóch latach. Już dziś miasto ma podpisaną umowę o dofinansowaniu tego zadania w wysokości ponad 4 mln zł.


Pozyskiwanie pieniędzy z zewnątrz to ciągła rywalizacja z innymi dolnośląskimi samorządami. - Przygotowanie każdego wniosku to setki dokumentów, załączników i analiz finansowych. To jednak bardzo przyjemna praca, jej efekty są widoczne gołym okiem, a każda decyzja o przyznanych środkach mobilizuje do opracowania kolejnych wniosków – mówi naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego Danuta Minkina. Uzyskany w tym roku przez Dzierżoniów wynik trudno będzie powtórzyć, jednak prace nad zdobyciem kolejnych środków przyspieszających rozwój miasta już trwają.



www.dzierzoniow.pl
 



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: