Innowacje mają się świetnie
Z roku na rok pojawia się coraz więcej możliwości z nimi związanych, takich jak programy dofinansowujące ich wdrażanie i rządowe inicjatywy pomagające także mniejszym przedsiębiorcom w modernizowaniu ich biznesów. Nawet tak ogromne przeszkody jak pandemia koronawirusa, która sparaliżowała wiele biznesów na ponad dwa lata, nie jest w stanie zatrzymać innowacyjnego rozwoju. W niektórych przypadkach, możemy wręcz zauważyć, że pandemia przyczyniła się do przyspieszenia wprowadzania innowacji, tak jak miało to miejsce np. w branży innowacji medycznych czy e-commerce. Widzimy zatem, że innowacje rozprzestrzeniają się w polskim i światowym biznesie w błyskawicznym tempie.
Mimo tego że coraz więcej mówi się w ostatnich latach o innowacjach i możliwościach ich wdrażania w przedsiębiorstwach, należałoby się zastanowić jaki jest stopień przygotowania firm do tak dużych zmian. Duże przedsiębiorstwa z ogromnym zapleczem finansowym oraz kadrowym z pewnością są o wiele lepiej przygotowane do wprowadzania w swoich strukturach przeróżnych innowacji oraz ewentualnego radzenia sobie z kryzysami powstałymi w czasie takiej działalności. Co jednak ze średnimi, małymi oraz mikro firmami, które by nie zostać w tyle w błyskawicznie zmieniającym się świecie biznesu również muszą inwestować w innowacyjne rozwiązania?
Czynniki utrudniające wprowadzanie innowacji
Według artykułu „Jak skuteczniej rozwijać innowacje?” opublikowanego na stronie deloitte.com istnieje kilka powodów, które wpływają na potencjał innowacyjny przedsiębiorstw:
Powyższe czynniki są najczęstszymi przyczynami hamowania innowacji w biznesie i należy wziąć je pod uwagę już na etapie planowania działań innowacyjnych.
Jak skutecznie rozwijać innowacje?
Ogrom możliwości innowacyjnych, projektów, programów, dofinansowań, modeli biznesowych może przerażać i paradoksalnie paraliżować innowacyjność, w przeciwieństwie do jej promowania. Jak więc w całym tym natłoku szans i informacji zadbać o rozwój swojego przedsiębiorstwa?
We wspominanym wyżej artykule ze strony deloitte.com wyróżnione zostały najważniejsze wnioski i rady, które pomogą w przygotowaniu firmy do wprowadzenia innowacji oraz w dalszym skutecznym ich rozwoju. Oto wybrane z nich:
Źródła:
deloitte.com/pl/pl/pages/technology/articles/jak-rozwijac-innowacje-cio.html
innowacje.dp.org.pl
Komunikat z dnia 04.01.2023r. w sprawie zwiększenia puli środków przeznaczonych na dofinansowanie grantów w ramach projektu „Bon na Innowacje. II Edycja.”
czytaj więcejKomunikat z dnia 28.12.2022 r. w sprawie miejsca i terminu składania wniosków o grant oraz warunków zawieszenia przyjmowania wniosków grant
Mając na uwadze pytania potencjalnych wnioskodawców dotyczące miejsca i terminu składania wniosków o grant przypominamy, że wnioski należy składać w biurze projektu:
Rynek 6 (pokój nr 4 – parter), 58-300 Wałbrzych
czytaj więcejCyfryzacja przedsiębiorstwa, nowe rozwiązania czy poszerzanie kompetencji - oto niektóre z działań, na które można otrzymać środki w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Ze wsparcia można skorzystać składając wniosek, m.in. w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
czytaj więcejOgłoszenie o rozpoczęciu III rundy naboru do projektu Bon na Innowacje. II edycja
Ogłoszenie z dnia 12.12.2022 r.
o rozpoczęciu naboru Wniosków o udzielenie Grantu w ramach projektu pn.:
„BON NA INNOWACJE. INNOWACYJNOŚĆ=KONKURENCYJNOŚĆ. II EDYCJA. BONY NA INNOWACJE PROCESOWE I PRODUKTOWE DLA DOLNOŚLĄSKICH PRZEDSIĘBIORSTW”
czytaj więcejFundusz Sprawiedliwej Transformacji został zatwierdzony. To naprawdę wyjątkowo dobra informacja! Z Unii Europejskiej do subregionu wałbrzyskiego trafi 2,5 miliarda złotych. Są to środki dodatkowe, niewchodzące w skład tych, które trafią do całego Dolnego Śląska. To wielka szansa dla subregionu wałbrzyskiego. Liderem i twarzą projektu był Roman Szełemej, Prezydent Wałbrzycha. Wielkie gratulacje!
czytaj więcej