Witamy na naszym serwisie!

Fundusze unijne, dotacje z UE, środki unijne w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Świebodzicka kanalizacja gotowa do podłączeń
2011-03-17 17:28

Gościem środowej sesji Rady Miejskiej Świebodzic był Marek Mielniczuk, nowy przewodniczący Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji. Gmina Świebodzice jest członkiem WZWiK. Powodem wizyty szefa Związku było zakończenie największej inwestycji w powojennej historii Świebodzic - budowy sieci kanalizacji sanitarnej.


W ciągu ostatnich 4 lat w mieście powstało 27 km sieci kanalizacyjnej, a renowacji poddano 6 km już istniejących rur. Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Cierniach pochłonęła około 120 mln złotych. Cała inwestycja budowy kanalizacji to setki mln złotych. WZWiK realizował ją na terenie kilku gmin, które są członkiem Związku, za pieniądze uzyskane z Unii Europejskiej. Ogromna inwestycja miała przynieść poprawę sytuacji ekologicznej w regionie. Dla przypomnienia - Świebodzice przed inwestycją były skanalizowane zaledwie w niewielkim procencie: tylko osiedla Piastowskie, Słoneczne i Wilcza Góra. Reszta posiadała przydomowe szamba, tzw. suche doły - czyli niechlubne wychodki, które nadal można spotkać w centrum miasta, na podwórkach kamienic; a spora część nieczystości była spuszczana bezpośrednio do rzeki Pełcznicy
 


Aby został osiągnięty efekt ekologiczny, budynki i posesje w mieście muszą zostać przyłączone do sieci. Można już składać stosowne wnioski.


- Wnioski o przyłączenie do sieci należy kierować do WZWiK, który jest właścicielem wybudowanej sieci - informował przewodniczący Mielniczuk. - Decyzję będzie wydawało Wałbrzyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Szacunkowy koszt jednego metra przyłącza to 300 zł.
Niestety, nie poznaliśmy na razie najistotniejszych rozstrzygnięć - tzn. kto będzie operatorem całej sieci kanalizacyjnej w mieście, ani jakie będą stawki za odbiór nieczystości. WZWiK jest właśnie w trakcie wyłaniania operatora, a po jego ustanowieniu rozpoczną się prace nad propozycjami taryfowymi. Radni nie ukrywali obaw co do ich wysokości.


- Taryfy będzie ustalał i wnioskował wyłoniony operator, ze swojej strony podejmiemy takie działania, by te stawki były realne i do udźwignięcia dla świebodziczan - deklarował Marek Mielniczuk.
Wiadomo, że wniosek taryfowy pojawi się między 20 kwietnia a 20 maja.

 

źródło: swiebodzice.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: