W Teatrze Miejskim w Świdnicy trwa największy od ponad 25 lat remont. Modernizacja obejmuje scenę, widownię, zaplecze techniczne oraz kompleksową wymianę instalacji w całym budynku. Zmiany mają poprawić komfort zarówno publiczności, jak i artystów, a także dostosować obiekt do współczesnych standardów. Inwestycja realizowana jest przy wsparciu funduszy europejskich, a jej zakończenie planowane jest jeszcze w tym roku.
- Po ponad 25 latach prowadzimy gruntowną modernizację teatru. Dzięki wymianie wszystkich instalacji i nowoczesnym rozwiązaniom zapewnimy widzom bezpieczeństwo i komfort, a artystom lepsze warunki do pracy - mówi prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.
Nowa scena i odświeżona sala widowiskowa
Modernizacja obejmuje przebudowę sceny, proscenium oraz kabiny operatorów, które zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt. Foyer oraz sala widowiskowa zyskają nowoczesny wystrój i odświeżoną aranżację.
Widzowie będą mogli korzystać z wygodniejszej widowni z nowymi fotelami oraz ulepszoną akustyką, co wpłynie na jakość odbioru spektakli, koncertów i wydarzeń filmowych. Liczba miejsc na widowni pozostanie bez zmian i wyniesie 316, w tym dwa miejsca dla osób poruszających się na wózkach. Na parterze znajdą się 194 miejsca, a na balkonie 122.
Teatr bardziej dostępny
Ważnym elementem inwestycji jest dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W ramach prac przebudowana zostanie winda, a bariery architektoniczne zostaną zlikwidowane dzięki zastosowaniu pochylni.
Przebudowane będą także sanitariaty. Ich liczba się zwiększy, a dodatkowo powstanie pomieszczenie dla matki z dzieckiem.
Nowe instalacje i większe bezpieczeństwo
Zakres remontu obejmuje również wymianę wszystkich kluczowych instalacji w budynku, czyli elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, systemów sygnalizacji pożaru i alarmowej, wentylacji mechanicznej, centralnego ogrzewania oraz klimatyzacji. Dzięki temu obiekt będzie spełniał współczesne standardy bezpieczeństwa i komfortu.
Inwestycja ze wsparciem funduszy europejskich
Całkowita wartość projektu wynosi 20 816 003,95 zł. Na realizację inwestycji miasto pozyskało ponad 8,4 mln zł dofinansowania z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska.
Generalnym wykonawcą prac jest firma Mikor Inżyniering sp. z o.o., a projekt przygotowała Pracownia Architektoniczna MAAG Anna Maląg.
Grupa docelowa: bezpośrednią grupą docelową są mieszkańcy Miasta Świdnica, patrząc horyzontalnie realizacja projektu obejmie również szeroką grupę odbiorców zwiedzających ośrodki kultury tj. Teatr Miejski w Świdnicy, tym samym grupa docelowa projektu obejmie zarówno mieszkańców Świdnicy, jak i turystów odwiedzający region oraz wszystkich mieszkańcy ZIT Wałbrzyskiego Obszaru Funkcjonalnego.
Cel projektu: projekt wspiera zintegrowany i sprzyjający włączeniu społecznemu rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny oraz rozwój i promowanie dziedzictwa kulturowego i usług w dziedzinie kultury.
um.swidnica.pl
Wójt Gminy, Adam Górecki, podpisał umowę z Pawłem Witkowskim – właścicielem firmy Wit-Bruk – na realizację przebudowy drogi gminnej przy ul. Kamiennogórskiej w Czarnym Borze. Planowana inwestycja obejmuje budowę drogi wewnętrznej gminnej oraz drogi pieszo-rowerowej o nawierzchni asfaltowej o długości blisko 0,4 km.
czytaj więcejGmina Głuszyca otrzymała 10 tys. zł dofinansowania w ramach „Dolnośląskiej Inicjatywy Międzypokoleniowej”, dzięki czemu już od kwietnia ruszają kolejne działania łączące seniorów i młodzież.
czytaj więcejNowy projekt Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu już działa. Kolejni mieszkańcy otrzymują wsparcie i wychodzą z domu. Jeszcze pół roku temu wielu z nich nie wychodziło z domu, a zwykła wizyta u lekarza była ogromnym wyzwaniem. Dziś, dzięki nowym usługom społecznym, odzyskują samodzielność, motywację i kontakt z innymi ludźmi.
czytaj więcejZapraszamy pracodawców z subregionu wałbrzyskiego do współpracy w ramach projektu „W aktywności Nasza siła”, współfinansowanego z programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021–2027 (EFS+).
czytaj więcejProjekt „Poznajemy fortyfikacje graniczne” to wspólna inicjatywa realizowana w ramach współpracy transgranicznej pomiędzy Polską a Czechami. Jego głównym celem jest przybliżenie historii obiektów obronnych znajdujących się po obu stronach granicy oraz pokazanie, że dziedzictwo kulturowe nie kończy się na granicach państw, lecz stanowi wspólną opowieść regionu.
czytaj więcej